Nosná strešná konštrukcia
Najpoužívanejšou nosnou konštrukciou pre šikmé strechy sú krovové konštrukcie (krovy). Pomocou krovov máme možnosť vytvoriť rozličné aj zložitejšie tvary striech, ale odporúča sa navrhovať strechy čo najjednoduchších tvarov a tak, aby sa atmosférické zrážky odvádzali zo strechy bez prekážok a čo najkratšou cestou. Každý krov by mal byť dostatočne tuhý, strešný priestor by mal byť vetrateľný a prístupný občasnej kontrole strešných prvkov.
Klasický krov
Krokvy – určujú geometrický tvar vonkajšieho povrchu strechy. Sú zaťažené strešným plášťom, namáhané ohybom, preto majú prierez vždy na stojato.
Väznice – sú vodorovné nosníky prenášajúce zaťaženie od krokiev. Sú namáhané ohybom, preto majú prierez vždy na stojato.
Stĺpiky – prenášajú zaťaženie od väzníc, sú namáhané vzperným tlakom. Kotví sa do väznice a väzného trámu.
Vzpery – spolupôsobia so stĺpikmi pri prenášaní tlaku na väzný trám.
Rozpery – sú dôležité prvky vešadlových sústav namáhané tlakom.
Väzné trámy – prenášajú rozhodujúcu časť zaťaženia krovu do nosných konštrukcii.
Klieštiny – zachytávajú vodorovné ťahy, zabezpečujú polohu stĺpikov a spoluvytvárajú potrebné statický tuhé trojuholníky v plnej väzbe.
Pásiky – spolupôsobia so stĺpikmi pri prenášaní tlakov z väzníc, skracujú rozpätie väzníc a zabezpečujú tuhosť krovu v pozdĺžnom smere.
Väzníkový krov
Je stužená konštrukcia, ktorá sa skladá z dielcov – priehradkových väzníkov, tie sa skladajú z drevených hranolov, ktoré sa spájajú oceľovými styčnými doskami ešte vo výrobe.
Tento typ krovu sa používa na novostavbách, jeho zhotovenie je menej náročné na ľudskú prácu, výhodou je rýchlejšia montáž, celková hmotnosť krovu je nižšia, zaťaženie základov a stien domu je tiež nižšie.
Pred výrobou Vám prvky krovu zoptimalizujú na zaťaženie podľa vybratej strešnej krytiny. Podkrovný priestor sa nedá využiť ako obytná časť domu.
Pre strešné drevené konštrukcie sa používa drevo z ihličnatých drevín (smrek, jedľa, borovica).
Rezivo: lišty, laty, dosky, fošne, hranolčeky, hranoly